محمد سعید کریمیان در گفت و گو با خبرگزاری برنا در کردستان گفت: فعالیت سازمان انتقال خون در طرح سلامت نوروزی از ۲۵ اسفند ماه امسال آغاز و تا ۱۴ فروردین ادامه داشت و در این مدت با دریافت ۹۸۱ واحد خون از اهداکنندگان نوع دوست نیاز همه بیماران و مراکز درمانی استان تامین شد.

وی با اشاره به اینکه اهدای خون در بازه زمانی این طرح ۱۲٫۵ درصد افزایش داشته است افزود: آمار اهدای خون سال گذشته ۸۷۲ واحد خون کامل بود که این آمار در سال ۹۸ به همت اهداکنندگان نوع دوست خون با افزایش ۱۲٫۵ درصدی به ۹۸۱ واحد رسید.

خبر جدید  ساماندهی مسیر ورودی سنندج به مریوان اجرا شد

کریمیان با بیان اینکه نیاز به فرآورده های گلبول قرمز در ایام تعطیلات نوروز امسال رشد ۱۳٫۸۴ امسال داشته است ادامه داد: در طرح سلامت نوروزی سال گذشته ۹۳۲ واحد فرآورده گلبول قرمز در بین مراکز درمانی توزیع شده که این آمار در سال ۹۸ به یک هزار و ۶۱ واحد رسید.

مدیرکل انتقال خون کردستان با بیان اینکه طول عمر فرآورده های حاصل از گلبول قرمز از ۲۴ ساعت تا ۴۲ روز است، گفت : گلبول های قرمز برای درمان کم خونی ها در بیمارانی که حجم خون طبیعی دارند و فقط نیاز به افزایش ظرفیت حمل اکسیژن دارندتجویز می شود.

خبر جدید  دیرکرد بهای گندم به حساب کشاورزان واریز شود

وی ضمن تقدیر از اهداکنندگان خون استان که در ایام تعطیلات نیز بیماران نیازمند را یاری کردند، خاطر نشان کرد: میانگین میزان ذخایر خون استان در ایام تعطیلات نوروز بیش از ده روز و بسیار اطمینان بخش بود.

کریمیان به نقش موثر انتقال خون در شبکه خون رسان نیز اشاره و اظهار داشت : انتقال خون کردستان با هدف یاری رساندن به مراکز انتقال خون استان های سیل زده ۲۵۰ واحد فرآورده خون را به خوزستان ارسال کرد.

خبر جدید  تردد در همه جاده‌های کُردستان برقرار است

محمد سعید کریمیان با تاکید بر اینکه میزان ذخایر خون استان به صورت روزانه پایش می شود یادآور شد: در صورت نیاز هر مرکز درمانی در کشور شبکه خون رسان کشوری تمهیدات لازم را برای تامین ذخایر به انجام می رساند.

انتقال خون کردستان با دارا بودن دو مرکز ثابت اهدای خون در استان و با برقراری تیم های سیار در مناسبت های خاص نیاز خون و فراورده های خون ۱۷ مرکز درمانی استان را تامین می کند.