به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ امین مرادی شامگاه چهارشنبه در آیین گشایش دبیرخانه دائمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان که در سنندج برگزار شد، گفت: استان کردستان و مناطق کردنشین دارای فرهنگ و تمدن کهنسال هستند و ارتباط تنگاتنگی با فرهنگ ایرانی دارند به طوری که بازخوانی این فرهنگ و تمدن بدون خوانش تمدن ایران زمین امری غیر ممکن است.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان عنوان کرد: آنچه در سال های متمادی مغفول مانده تلاش جدی برای نشان دادن ارتباط زیبای فرهنگ کرد با ایران زمین است.

خبر جدید  حفظ تولید و اشتغال موجود مهمترین کار مسئولان در جنگ اقتصادی کنونی است

وی گفت: قومیت ها در تمام دنیا به عنوان تهدید تلقی می شوند اما خوشبختانه در ایران به فرصت هایی برای معرفی بیشتر تبدیل شده است.

وی اظهار داشت: تدوین دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان از خرداد سال ۹۵ توسط حوزه هنری استان به صورت رسمی آغاز شده و در مرحله اول تدوین ۹ عنوان از این دانشنامه در دستور کار قرار گرفت.

مرادی افزود: تاکنون چهار عنوان از این تعداد به چاپ رسیده است و دبیرخانه این دانشنامهبه صورت رسمی در استان فعالیت خود را آغاز می کند.

خبر جدید  برگزاری ۱۲۴ مراسم ویژه ایام فاطمیه در کردستان

رئیس حوزه هنری استان کردستان افزود: پنج عنوان دیگر مرحله اول این دانشنامه نیز نیمه اول سال آینده و پس از طی مراحل نهایی خود در استان رونمایی می شوند.

وی گفت: در این دانشنامه سعی خواهد شد عمق اعتقاد کرد ها به اسلام ناب محمدی و عشق به این آب و خاک به نمایش گذاشته شود و این در گرو همکاری همه دانشمندان و اندیشمندان با ما است.

مرادی در پایان یادآور شد: تمام پروسه تهیه چهار اثر که از آن رونمایی می شود در کردستان انجام شده ولی این ادعا را نداریم که بدون ایراد است و امیدواریم در آینده با همکاری مفاخر و اندیشمندان این دانشنامه را اصلاح کنیم.

خبر جدید  هیات رئیسه اتاق بازرگانی سنندج انتخاب شدند

گفتنی است، در این آیین با رونمایی از کتاب های کردستان و شرق شناسان اثر کامبیز کریمی، کردستان و مشاهیر(سنجر خان) اثر اسماعیل احمدی، کردستان و ادب حماسی اثر هادی یوسفی و کردستان و ادبیات عامه اثر جمال احمدی دبیرخانه دایمی دانشنامه فرهنگ، هنر و تمدن کردستان گشایش یافت.