به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ محمد حسین فیروزی شامگاه چهارشنبه در جلسه هم اندیشی راهکارهای رونق تولید در استان که با حضور مسئولان اقتصادی، کارآفرینان و سرمایه گذاران استان در دفتر نماینده ولی فقیه در کردستان برگزار شد، با بیان اینکه نام مکانی با پیشینه مثبت در بحث سرمایه گذاری مهم و تاثیر گذار است، گفت: زمانی که نامی از اصفهان و تبریز و یزد برده می شود در ذهن همه جذب سرمایه تداعی می شود چون که مجموعه ای از گزاره ها و تجارب قدیمی این ذهنیت را برای ما ایجاد کرده که این شهرها ساز و کار جذب سرمایه و حمایت سرمایه گذار را فراهم کرده اند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان عنوان کرد: دهه ۶۰ در کردستان عده ای به نام حمایت از مردم می خواستند با لوله تفنگ با نظام حرف بزنند که این افراد باعث خروج سرمایه های مادی و معنوی از این استان شدند.

خبر جدید  ثبت جهانی هورامان امنیت پایدار کردستان را توسعه می یابد

او افزود: کردستان در آن زمان چون امنیت نداشت مقصد دلار های هفت تومانی برای سرمایه گذاری قرار نگرفت و امروز هم اگر مواظب نباشیم آن گفتمان دوباره باز تولید می شود.

فیروزی گفت: رشد و توسعه اقتصادی الزاماتی دارد که شامل انباشت سرمایه، بهره وری و نوآوری است و اگر این سه الزام کنار هم قرار نگیرید توسعه اقتصادی روی نمی دهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان اظهار داشت: افرادی که مدعی سرمایه گذاری در این استان باشند سخنان مدیران اقتصادی را وارونه جلوه نمی دهند و به اشتباه تفسیر نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه همه باید به تصویرسازی مناسب ذهنی در مورد استان کمک کنیم، افزود: برجسته کردن نقاط منفی باز هم منجر به ایجاد فضای ذهنی منفی و خروج سرمایه های مادی و معنوی از استان می شود.

خبر جدید  شهادت یکی از نیروهای سپاه در درگیری با عناصر ضد انقلاب

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان اضافه کرد: تولید ناخالص داخلی استان سال گذشته ۱۲ هزار میلیارد تومان بود که ۶۵ درصد آن مربوط به بخش خدمات بوده است.

فیروزی یادآور شد: همه معتقدیم باید میزان تولید داخلی استان به دو برابر ارتقا یابد که تحقق این مهم نیازمند ایجاد فضای مناسب ذهنی و جلب اعتماد سرمایه گذاران است.

وی تاکید کرد: ۱۲ بانکی که به کارگروه رفع موانع تولید گزارش ارائه می دهند سال گذشته ۹۵ هزار میلیارد ریال منابع داشتند که ۸۱ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال به عبارتی بیش از ۸۱ درصد وام و تسهیلات به متقاضیان دادند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت: سال ۹۶، ۴۹۰ میلیون دلار صادرات داشتیم سال گذشته این میزان به ۱٫۳ میلیارد دلار رسید و به عبارتی صادرات در استان ۱۵۷ درصد افزایش یافت.

خبر جدید  کارگاه نماد در کردستان

فیروزی یادآور شد: عواقب بیان اینکه کردستان گران ترین استان کشور است، مصرف کنندگان را به خرید از استان های مجاور سوق می دهد و این ایجاد ذهنیت منفی و به ضرر استان است.

فیروزی اظهار داشت: ملتی در مسیر توسعه پیروز است که فقط از کمبودها و داشته هایش صحبت نکند بلکه داشته ها را مبنای حل مساله قرار دهد.

وی اضافه کرد: تجار برای تقویت صادرات و کشاورزان برای تنوع کشت و معدن داران فرآوری را برنامه ریزی کنند.