به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ خلیل رنجبر پیش از ظهر امروز در آیین افتتاح اولین جشنواره کتاب کودک و اسباب بازی که در آموزشگاه استثنایی پارسا سنندج برگزار شد، گفت: انجام چنین طرح ها و جشنواره های در سطح استان کار بسیار خوبی است اما نسبت به سیستم آموزشی سال ۲۰۱۹ باید به روزرسانی شود.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان عنوان کرد: طی ۱۷ سال گذشته آموزش و پرورش یک متر فضا در اختیاز مدارس با نیاز های ویژه قرار نداده است و کارکنان و افراد تنها با این وضعیت مدارا کرده اند.

او با بیان اینکهبا تلاش مدیران ارشد استانی و شهرستانی پنج پروژه در حوزه مدارس با نیاز های ویژه تعریف و شروع شده است، گفت: احداث سالن ۹۰۰ متری ویژه دانشآموزان با نیازهای ویژه نخستین سالن در کشور است که به همت مسئولان در شهر سنندج راهاندازی میشود.

خبر جدید  پیش ثبت نام پایه اول ابتدایی مدارس شاهد استان کردستان آغاز شد

رنجبر گفت: این پروژه از سال ۹۴ کلید خورد و در راستای اتمام آن دو میلیارد تومان اعتبار دیگر نیز به پروژه اختصاص یافته و پیشبینی میشود تا پایان سال آتی به بهرهبرداری برسد.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان به دومین پروژه اشاره کرد و اظهار داشت: هنرستان استثنایی در خیابان ۱۷ شهریور شهر سنندج برای دانشآموزان کمتوان ذهنی راهاندازی میشود.

او با بیان اینکه راهاندازی سالن نمایشگاهی برای عرضه و فروش محصولات تولیدی دانشآموزان کمتوان ذهنی و حرکتی در سنندج دیگر طرح حوزه کودکان استثنائی در کردستان است، گفت: این پروژه شامل ساخت ساختمانی برای ۳۵۰ دانش آموز با ظرفیت ویژه در سنندج است.

خبر جدید  35 انجمن کتابخانه های عمومی در کردستان فعالیت می کنند

رنجبر با اشاره به استاندارد نبودن فضا های آموزشی کودکان با نیاز های ویژه نیز گفت: در یک فضای پنج هزار متری باید تنها ۸۰ دانش آموزش مشغول به تحصیل باشند درحالیکه در این ساختمان بیش از ۱۲۰ نفر مشغول به تحصیل است.

او گفت: مدارس با نیاز های ویژه در ناحیه یک آموزش و پرورش شهرستان سنندج وجود ندارد و نیازمند حمایت و کمک خیران برای ساخت فضا در این مناطق هستیم.

رئیس آموزش و پرورش استثنایی استان کردستان اظهار داشت: برای نخستین بار پس از انقلاب از نیروهای پزشکی و پیراپزشکی ۱۶ نفر بکارگیری شده است و پیشبینی میشود پنج نفر دیگر نیز که در دستور کار جذب قرار گرفتهاند به این جمع بپیوندند.

خبر جدید  تقویت سلامت جامعه با ترویج استفاده از نان سبوس‌دار الزامی است

رنجبر حضور این تیم در حوزه خدمات توانبخشی و درمانی مراکز توانبخشی را قابلیتی برای کاهش فشارهای اقتصادی بر خانوادهها دانست و یادآور شد: خانواده های دارای کودکان کمتوان ذهنی و اتیسم برای استفاده از خدمات درمانی و توانبخشی نسبت به تشکیل پرونده خود اقدام کرده تا بتوان با ارائه این خدمات به خانوادهها، استقرار عدالت آموزشی را محقق سازیم.