به گزارش خبرگزاری برنا از کردستان؛ حسن دانایی فر در سی و یکمین نشست گفت و گو دولت و بخش خصوصی کردستان که در استانداری برگزار شد، با اشاره به اینکه عراق و سوریه در آستانه ورود به بازسازی هستند، گفت: هیچ محدودیتی برای فعالیت شرکت های فنی و مهندسی در عراق و سوریه نداریم و هم اکنون عراقی ها برای بازسازی کشورشان ۳۰۰ میلیارد دلار و سوریه ای ها ۲۰۰ میلیارد دلار نیاز دارند.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه عنوان کرد: بودجه امسال عراقیها ۱۰۵میلیارد دلار و حدود ۳۰ درصد آن مربوط به طرح های فنی مهندسی است.

خبر جدید  کیوان زنگنه رئیس هیات بدمینتون استان کردستان شد

او از همکاری با عراق در بخش های صدور کالا، گردشگری، انرژی و خدمات فنی مهندسی خبر داد و افزود: سال گذشته شش میلیون زائر بین دو کشور تردد کرده اند که ۷۲% گردشگران خارجی ایران زائران عراقی و ۷۵% گردشگران خارجی عراق نیز زائران ایرانی بوده اند.

دانایی فر ارزش صادرات سال گذشته به عراق را ۶٫۴ میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: پیش بینی می کنیم صادرات امسال به ۸٫۱ میلیارد دلار برسد.

خبر جدید  سرانه درآمدی شهرداری از هر شهروند کردستانی 380 هزار تومان است

او به صدور یک هزار و ۲۰۰ مگاوات برق از طریق سه خط و همچنین انتقال ۲۴ میلیون متر مکعب گاز از دو خط، به عراق خبر داد و یادآور شد: عراق رتبه اول صادرات ایران را به خود اختصاص داده است.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه، بر لزوم ایجاد شرکت هایی برای توسعه گردشگری سلامت تاکید کرد و گفت: دفاتر این شرکت ها باید در اقلیم و با دید جذب گردشگر از بصره و بغداد و سایر استان های عراق ایجاد شود.

خبر جدید  منع تردد کامیون در گردنه‌های کُردستان / تعطیلی مدارس

او در ادامه اظهار داشت: در سوریه نیز اراده سیاسی برای فعالیت اقتصادی وجود دارد، کارخانه های زیادی آنجا نیازمند بازسازی و سرمایه گذاری هستند.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران با عراق و سوریه متذکر شد: اقتصاد و امنیت هر دو مهم و نباید هیچکدام قربانی دیگری شود.