به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ محمد حسین فیروزی شامگاه چهارشنبه در جلسه کارگروه توسعه صادارات استان کردستان در محل سالن شهدای دولت استانداری برگزار شد، گفت: طرح جامع توسعه صادرات کردستان به کشور عراق با هدف تسهیل و افزایش صادارات فعالین بخش خصوصی استان بزودی تدوین می شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان عنوان کرد: با توجه به وجود پتانسیل های فراوان بخش اقتصادی در استان باید با برنامه ریزی هدفمند حضوری فعال و گسترده در بازار مصرف کشور عراق در دستور کار فعالین اقتصادی استان قرار گیرد.

فیروزی افزود: خوشبختانه از ابتدای سالجاری تاکنون شاهد رشد بیش از ۱۱۵ درصدی میزان صادارات از طریق مرزهای استان هستیم که امیدواریم تا پایان سال این میزان نیز افزایش پیدا کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان اظهار داشت: قطعاً این افزایش میزان صادارات استان حاصل تلاش همه عوامل و دستگاه های متولی بخش اقتصادی استان بوده و با برنامه ریزی و مهیا نمودن شرایط برای فعالین اقتصادی این افزایش صادارات محقق شده است.

خبر جدید  تزریق نیروهای قرآنی کارآمد به جامعه هدف اصلی جهاددانشگاهی کردستان است/حفظ 3 جزء قرآن در طرح دانشجو معلم قرآن

او گفت: در این رابطه در چند سال اخیر هزینه های فراوانی برای توسعه زیر ساخت های اقتصادی در مبادی مرزی استان صورت گرفته که این امر موجب تسهیل در روند مبادلات و توسعه صادرات از طریق مرزهای استان شده است.

فیروزی در بخشی دیگر از سخنان خود با انتقاد از تیترهای منفی برخی از رسانه ها در خصوص وضعیت اقتصادی و صادارات استان نیز اظهار داشت: نباید کارهای انجام شده برای توسعه اقتصادی و صادارات استان را که در گذشته صورت گرفته نادیده گرفت واز این عملکرد چشم پوشی و تنها به برخی از نقاط ضعف در این عرصه اشاره و آن را بزرگنمایی کرد.

معاون هماهنگی امور کردستان اظهار داشت: تیترهای منفی مواجبات دلسردی مردم را فراهم می کند و آنها را از واقعیت های موجود و کارهای انجام شده در این بخش دور می کند و در حقیقت با بزرگ نمایی غیر اصولی برخی از مشکلات عملا هیچ مسئله ای از استان حل نخواهد شد و مشکلات همچنان حل نشده باقی خواهند ماند.

خبر جدید  اتمام طرح‌های نیمه تمام راه ها، اولویت اول استان

فیروزی تصریح کرد: باید واقعیت های موجود را به درستی و همراه با امید بخشی به مردم ارائه دهیم تا مردم با درک شرایط کنونی کشور و استان مشارکت بیشتری در توسعه استان به عمل آورند.

او خطاب به مدیران دستگاههای اجرایی و فعالین بخش خصوصی استان نیز گفت: باید واقع بینانه وارد برنامه ریزی توسعه اقتصادی استان شویم و تا زمانی که هم فکری و هم افزایی نداشته و به حل مشکلات کمک نکنیم و همدلی بیشتری در استان اتفاق نیافتد شاهد بهبود عملکرد اقتصادی استان نخواهیم بود.

فیروزی ابراز داشت: باید با صبر وحوصله و با روحیه برای حل مشکلات مردم با هم رقابت کنیم تا مردم با دیدن رفتار ما بیشتر امیدوار شوند و حضوری گسترده تر در عرصه توسعه اقتصادی استان و کشور داشته باشند.

خبر جدید  جامعه دانشگاهی از وجود مفاخر علمی باید بیشتر بهره‌مند شود

او با اشاره به لزوم توسعه صادرات استان در سال آینده در ادامه بر ضرورت رسیدن به میزان دو میلیارد دلار صادرات از طریق مرزهای استان در سال آینده تاکید کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی کردستان همچنین به وجود فرصت های اقتصادی در کشورهای عراق و سوریه در دوران پس از داعش پرداخت و گفت: بایستی حضوری فراگیر در بازارهای هدف این دو کشور داشته باشیم که در این راستا دولت با تشکیل ستاد توسعه روابط اقتصادی با کشورهای عراق و سوریه گام های مهمی را برای مشارکت فعالین اقتصادی در این کشورها برداشته است.

فیروزی در پایان خواستار خواستار تسهیل در روند صادارات استان، افزایش مشوق های اقتصادی برای بازرگانان و فعالین اقتصادی و نیز توسعه گردشگری سلامت در مسیر توسعه اقتصادی استان شد.