به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ رحمت صادقی روز سه شنبه در مراسم نکوداشت پروفسور کوچَر بیرکار (فریدون درخشانی) ریاضیدان برجسته کُرد در تالار مولوی دانشگاه کردستان اظهار داشت: تکریم و بزرگداشت عالمان و نخبگان پرتلاش، ارج نهادن به ساحت علم و دانایی است.

وی با بیان اینکه در سراسر جهان این سرمایههای انسانی، ارزندهترین دارایی ملتها هستند، افزود: دنیای غرب در تلاش است مشرق زمین را از این سرمایههای گرانبها تهی کند امیدوارم همه ما هوشیار باشیم و دشمنان را در رسیدن به اهدافشان یاری نکنیم.

رئیس دانشگاه کردستان تصریح کرد: ما به عنوان میزبان در دانشگاه کردستان بسیار مفتخریم که چنین نخبگانی را به عنوان الگو به جوانان معرفی کنیم.

صادقی هدف از برگزاری چنین مراسمهایی را ضمن پاسداشت و نکوداشت دانشمندان و عالمان، ارج نهادن به زحمات فرزندان این آب و خاک اعلام کرد و ادامه داد: فراهم کردن بستری برای بهرهمندی دانشجویان از این پتانسیلهای ارزشمند در داخل وطن است از دیگر رسالتهای ما است.

وی تاکید کرد: امید است این مراسم سرمنشاء همکاری پروفسور کوچه ر بیرکار( فریدون درخشانی) با همه دانشگاههای کشور و به ویژه دانشگاه کردستان در راستای ارتقاء سطح دانش دانشجویان و اساتید باشد.

رئیس دانشگاه کردستان گفت: در این شرایط خاص مملکت و با توجه به اینکه فرار مغزها سالانه ۵۰ میلیارد دلار به مملکت ضرر میرساند، باید شرایطی فراهم شود که جهت جریان عوض شود و ایرانیان نخبهای که در خارج از کشور هستند برای خدمت به وطن بازگردند.

صادقی با بیان اینکه استفاده از سرمایههای داخلی و نخبگان اندیشمند در این شرایط خاص مملکت، تحول بزرگی در کشور پدید میآورد، افزود: در سفر اخیر دکتر ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری به کردستان و دیدارش با خانواده کوچَر بیرکار، دکتر ستاری قول همکاری کامل برای حضور و تاثیرگزاری پروفسور بیرکار در هر کدام از دانشگاههای کشور را دادند.

خبر جدید  سازمان های مردم نهاد کردستان جزو پویاترین سمن های وزارت ورزش و جوانان هستند

گفتنی است، پروفسور کوچَر بیرکار (فریدون درخشانی) ریاضیدان برجسته کُرد است که سال گذشته برنده جایزه فیلدز ۲۰۱۸ شد.