به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ محمد سعید کریمیان در حاشیه بازدید از مرکز انتقال خون سقز و دیدار با فرماندار این شهرستان اظهار کرد: امسال اهدای خون در شهرستان سقز با رشد چشمگیری مواجه بوده است و تا ۲۳ بهمن داوطلبین اهدای خون هشت هزار و ۴۸۶ بار به مرکز انتقال خون سقز با هدف اهدای داوطلبانه خون مراجعه کرده اند که از این تعداد هفت هزار و ۳۹۸ مراجعه توسط آقایان و یک هزار و ۸۸ مراجعه نیز توسط بانوان نوع دوست سقزی ثبت شده است.

وی گفت: در هشت سال اخیر ۲۸ هزار و ۸۴۷ واحد خون کامل از اهداکنندگان سقزی دریافت شده است که ۲۶ هزار و ۲۴۲ واحد آن توسط آقایان اهداکننده خون و ۲ هزار و ۶۰۵ واحد نیز توسط بانوان سقزی به بیماران کردستانی نیازمند اهدا شده است.

کریمیان با بیان اینکه میزان نیاز به خون و فرآورده های آن بر اساس برش های استانی شبکه خونرسان کشور تعیین شده است، افزود: انتقال خون کردستان ۱۰۰ درصد نیاز مراکز درمانی استان را پاسخ داده است و همواره تلاش می کند تا ذخایرخون و فرآورده های خون را به میزان دست کم ۵ تا ۹ روز نیاز معمول بیمارستان ها تامین نماید.

خبر جدید  گفتمان دینی ویژه ایام فاطمیه در بیجار برگزار می‌شود

وی گفت: خون های اهدایی شهروندان سقزی روزانه طی دو سرویس اختصاصی به مرکز استان منتقل می شود و از هر واحد آن دست کم سه فرآورده مختلف تولید شده و بر اساس درخواست مراکز درمانی توزیع می شود.

کریمیان دلیل ارسال خون های اهدایی به سنندج را نبود امکانات فرآوری خون در مرکز اهدای خون سقز برشمرد و اذعان کرد: باوجود پیگیری های فراوان و حتی درخواست کمک از خیرین سقزی بودجه مورد نیاز راه اندازی واحد فرآوری و سردخانه مرکز انتقال خون سقز تاکنون تامین نشده است.

مدیرکل انتقال خون استان اضافه کرد: عمده خون مورد نیاز ۱۷ بیمارستان مصرف کننده خون در استان از طریق اهداکنندگان داوطلب در دو شهرستان سنندج و سقز تامین می شود و الزامی برای خونگیری در تمامی شهرستان ها و مصرف در همان شهرستان وجود ندارد و انتقال خون خود را موظف به تامین نیاز صد درصدی بیماران می داند.

خبر جدید  قشر دانشجو و دانشگاهیان نقش بسیار مؤثری در پاسداری از انقلاب دارند

کریمیان با اشاره به آمار مصرف خون در دو بیمارستان امام خمینی (ره) و تامین اجتماعی سقز گفت: بر اساس درخواست های دریافت شده از این دو بیمارستان امسال ۴ هزار و ۶۹۶ واحد فرآورده خون به این دو مرکز درمانی ارسال شده است که سهم بیمارستان امام ۳ هزار و ۶۱۰ واحد و سهم بیمارستان تامین اجتماعی یک هزار و ۸۶ واحد بوده است.

وی در خصوص توزیع انواع فرآورده های خون نیز اظهار کرد: فرآورده های خون ارسالی به سقز در سال جاری ۲هزار و ۷۸۱ واحد فرآورده های گلبول قرمز، یک هزار و ۳۱۵ واحد فرآورده پلاسمایی و ۶۰۰ واحد فرآورده پلاکتی بوده است.

محمد سعید کریمیان در خصوص منابع انسانی شاغل در انتقال خون سقز، گفت: دو کارشناس زن با هدف میزبانی شایسته از بانوان اهداکننده خون در مرکز انتقال خون حضور دارند و چهار پرسنل مرد نیز به صورت تمام وقت انجام وظیفه می کنند.

کریمیان افزود : باوجود برگزاری دو مرحله آزمون استخدامی در سال های اخیر هیچ پزشکی در این آزمون ها شرکت نکرد و نیروی پزشک همچنان در قالب قرارداد و یا دیگر روابط کاری با اداره کل تامین شده و در انتقال خون سقز خدمت رسانی می کنند.

خبر جدید  استان های غرب کشور با برگزاری المپیاد های کوچک از ورزشکاران حمایت کنند

مدیرکل انتقال خون کردستان از اهداکنندگان خون خواست حضوری مستمر در مرکز انتقال خون داشته باشند و خاطرنشان ساخت: از اهداکنندگان گرامی که به دلیل شلوغی مرکز و فعالیت آن تنها در شیفت صبح دل آزرده می شوند پوزش می خواهم و این نکته را یادآور می شوم که تامین خون و فرآورده های آن فرآیندی تخصصی است و اولویت سازمان انتقال خون رعایت حداکثری استاندارد ها برای تامین سلامت خون است.

اداره کل انتقال خون کردستان دارای دو مرکز فعال در شهرستان های سنندج و سقز است و سالانه میزبان بیش از۳۰ هزار داوطلب اهدای خون است که با واسطه حضور آنان خون و فراورده های ۱۷ مرکز درمانی را تامین می کند.