به گزارش خبرگزاری برنا در کردستان؛ امین مرادی امروز در کارگاه "رویکردی در تحلیل و نقد تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی" که در سالن اندیشه سینما بهمن سنندج با حضور دکتر علیرضا کمری برگزار شد، با اشاره به اینکه استان کردستان از سوی رهبر انقلاب اسلامی با عنوان سرزمین مجاهدت های خاموش نامگذاری شده است، اظهار کرد: این نامگذاری بدان خاطر است که شهدای کردستان نسبت به سایر شهدای کشور، مظلومانه تر و غریبانه تر به شهادت رسیدند.

وی افزود: شهدای شاخصی در استان کردستان از جمله خانواده های دارای شش شهید، سه شهید و خانواده شهدای ترور در استان کردستان وجود دارند که نمونه مشابهی در سطح کشور ندارند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان با بیان اینکه جهت صیانت از میراث معنوی انقلاب اسلامی در کردستان برنامه هایی از سوی حوزه هنری انقلاب اسلامی استان تدوین و در حال اجراست، گفت: یکی از بهترین اقدامات صورت گرفته در این راستا، جریان شب خاطره است که به صورت برنامه محوری طی چند سال اخیر در استان برگزار می شود.

وی با ذکر اینکه در قالب برگزاری شب خاطره ها تلاش می شود تا با زبان هنر، خاطرات رزمندگان و شهدای استان از سوی همرزمان و خانواده هایشان بازگو شود، تصریح کرد: خوشبختانه استقبال شایسته ای از شب های خاطره بعمل آمده است که این امر بر اهمیت و نقش این حرکت فرهنگی در اذهان عمومی و جمعیت مخاطب تأکید دارد.

مرادی با اعلام اینکه چند پروژه تاریخ شفاهی استان کردستان در دست جمع آوری و تدوین است، خاطرنشان کرد: راه اندازی جریان تاریخ شفاهی در استان کردستان با تأکید بر انعکاس رشادت ها و مظلومیت های این دیار است که تا کنون آنگونه که شایسته است، منعکس نشده.

وی از جمع آوری خاطرات فرماندهان شاخص، پیشمرگان مسلمان استان و سایر نیروهای تأثیرگذار در استان کردستان خبر داد و گفت: طی سال های اخیر تیم علمی و پژوهشی با تکیه بر نیروهای بومی استان تشکیل شده که تلاش و همت آنان افقی روشن را برای آسمان تاریخ شفاهی استان شکل خواهند داد.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان در پایان با اذعان به اینکه پروژه های تاریخی شفاهی که در استان کردستان آغاز شده است در نوع خود کم نظیر است، یادآور شد: اقبال و توجه علم و اندیشه به این پروژه ها می تواند بستر ساز خلق گنجینه های فاخر در حوزه تاریخ شفاهی استان کردستان شود.

کارگاه یک روزه رویکردی در تحلیل و نقد تاریخ شفاهی انقلاب اسلامی صبح امروز با حضور دکتر علیرضا کمری از اساتید برجسته حوزه تاریخ شفاهی و نویسندگان حوزه تاریخ شفاهی استان در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج برگزار شد.